Pieteikties

Sazinies ar mums!

Aizdomas par trombiem? Pārbaudies!

04. oktobris | 2021.

Aizdomas par trombiem? Pārbaudies!

Ja vien ir kaut mazākās aizdomas par trombu veidošanās risku, noteikti konsultējies ar ārstu. Lai izslēgtu vai diagnosticētu kāju vēnu trombozi, noteikti jāveic vēnu dupleksskenēšana. Žurnāla ''100 Labi Padomi'' lasītājiem skaidro ķirurģe, fleboloģe, proktoloģe Anastasija Vaļuka. 

 

Parasti kāju vēnu trombozes gadījumā ir arī konkrētas sūdzības, piemēram, pie virspusējo vēnu trombozes ir apsārtums, sāpes pa vēnu gaitu, bet pie dziļo vēnu trombozes – asimetriskā (vienas ekstremitātes) tūska. Protams, atkarībā no tromba atrašanās vietas un lieluma var būt tikai diskomforts, sāpes. Kad veidojas tromboflebīts (pievienojas vēnas sieniņas iekaisums), piemēram, virspusējās vēnās un varikozajos zaros, var būt arī apsārtums pa vēnu gaitu, sāpes, paaugstināta temperatūra.

 

Rodoties aizdomām par trombiem, primārās aprūpes ārsts var nozīmēt D-dimēru noteikšanu asinīs; tiesa, šis rādītājs nav specifisks (var būt paaugstināts pēc traumas, infekcijas). Un vēl – lai izslēgtu vai diagnosticētu kāju vēnu trombozi, noteikti jāveic vēnu dupleksskenēšana. Mūsdienās dziļo vēnu trombozi ārstē ar medikamentiem un kompresijas terapiju. To, kādi ir vispiemērotākie medikamenti katrā konkrētā dziļo vēnu trombozes gadījumā, zina ārsts. Asinis šķidrinošu medikamentu lietošana pasargā pacientu no iespējamas trombu atraušanās un aizceļošanas uz plaušu artērijām.

 

Par Covid-19 vakcīnas radītu trombu veidošanās risku jāseko pētījumiem un statistikai, lai varētu izdarīt nepārprotamus secinājumus. Jebkurā gadījumā, ja vien ir kaut mazākās aizdomas par trombu veidošanās risku, noteikti konsultējies ar ārstu.

 

Lasiet rakstu žurnāla ''100 Labi Padomi'' 2021. gada oktobra numurā.