Daugavpils
Ģimnāzijas, 10A-2а

Home

RAKSTI

Imunizācija grūtniecības laikā

Rudenī un ziemā aktualizējas jautājums par vakcināciju grūtniecības laikā. Kā zināms, sabiedrībā ievērību guvusi noliedzoša atteiksme pret jaundzimušo vakcinēšanu, un tas noteikti izraisa daudzus jautājumus par vakcinēšanās drošumu grūtniecības laikā.

Vakcīna ir preparāts, kas satur mikroorganismus, vīrusus vai to produktus. Pēc to ievadīšanos organismā veidojas mākslīgā aktīvā imunitāte.

Mātes un augļa imunitāte

Mūsdienās grūtniecība vairs netiek uztverta kā imūnsupresīvs stāvoklis. To vairāk raksturo kā fizioloģiski dinamisku posmu sievietes dzīvē, kura laikā imūnās sistēmas atbilde tiek izmainīta. Izmaiņas imūnās atbildes reakcijā saistītas ar hormonu līmeņu pārmaiņām.

Vakcīnu veidi

Vakcīnas iedala vairākās grupās: dzīvo novājināto mikroorganismu vakcīnas, nonāvēto mikroorganismu vakcīnas, subvienību (attīrītu komponentu) vakcīnas, toksoīdu, rekombinētās un DNS vakcīnas.

Vakcīnu grupas

Izvērtējot konkrētu vakcīnu nepieciešamību grūtniecības laikā, tās var tikt iedalītas trijās lielās grupās.

 • Vakcīnas, kas rekomendētas visām grūtniecēm:
   - gripas vakcīna;
   - tetanusa, difterijas un garā klepus vakcīna (tetanusam un difterijai – inaktivēts toksoīds, Bordatella pertussis – inaktivēkta subvienība).
 • Vakcīnas, kas ir rekomendētas grūtniecēm ar riska faktoriem vai īpašu apstākļu gadījumos:
   - A hepatīta vakcīna (HAV);
   - B hepatīta vakcīna (HBV);
   - pneimokoku vakcīnas (PPSV23 vai PCV13);
   - meningokoku vakcīna (MPSV4);
   - citas pēc vajadzības (ceļojot – dzeltenais drudzis, Japānas encefalīts u.c.).
 • Grūtniecības laikā kontrindicētas vakcīnas, kas tiek rekomendētas pēc dzemdībām:
   - masalu, masaliņu un epidēmiskā parotīta vakcīnas;
   - Varicella zoster (vējbaku) vakcīna.

Kopsavilkums

Mūsdienās vakcinācija grūtniecības laikā nav rutīnas procedūra, ko veic katrai grūtniecei. Imunizāciju, ja tā ir nepieciešama, ieteicams veikt pirms grūtniecības iestāšanās vai pēc dzemdībām. Uz imunizāciju grūtniecības laikā pašlaik var raudzīties kā uz iespējamu nākotnes stratēģiju, kas var pozitīvi ietekmēt grūtniecības norisi un nodrošināt imunitāti jaundzimušajam pēc dzemdībām, līdz aktivizēsies paša bērna imunitāte.

Vienmēr, jāizvērtē risku un ieguvumu attiecība, ja vakcināciju veic grūtniecības laikā. Piemēram, gripas sezonā grūtniecei ir paaugstināts risks inficēties un saslimšana ar gripu nelabvēlīgi ietekmē grūtniecības norisi. Bet pētījumos pierādīts, ka inaktivēta gripas vakcīna neizraisa risku grūtniecei un pasargā gan māti, gan jaundzimušo no gripas infekcijas radītām komplikācijām. Šajā gadījumā ieguvumi nenoliedzami atsver riskus.

Please publish modules in offcanvas position.