Daugavpils
Ģimnāzijas, 10A-2а

Home

RAKSTI

Gripa

Gripa ir akūta un lipīga elpošanas orgānu infekcijas slimība, ar kuru slimo ne tikai cilvēki, bet arī putni un citi zīdītāji.

Gripas ierosinātājs cilvēkiem ir A un B gripas vīrusi, kas atšķiras no citiem vīrusiem ar savu mainīgu dabu.Vīrusam nokļūstot cilvēka organismā, izveidojas antivielas pret šiem antigēniem. Jo ātrāk organisma imūnsistēma izveido antivielas, jo ātrāk izveidojas imunitāte. Antivielas, kas izveidojušās iepriekšējā sezonā, nav vairs derīgas attiecībā uz nākamās sezonas gripas vīrusu, tāpēc katru gadu cilvēki ar gripu slimo no jauna.

Kā ar gripas vīrusu inficējas?

Gripas infekcijas avots ir slimais cilvēks. Tam klepojot, runājot, šķaudot, apkārt veidojas aerosola mākonis, kas satur augstu vīrusu koncentrāciju. Pēc kārtīgas nošķaudīšanās vīrusi var izplatīties pat 6 metru attālumā. Cilvēks inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusus vai lietojot priekšmetus, uz kuriem atrodas slimā cilvēka deguna un rīkles sekrēti.

Gripas pazīmēs:

 • Pēkšņs sākums;
 • Kaulu “laušanas sajūta”;
 • Sauss, rejošs klepus;
 • Febrila temperatūra, biežāk 38–40C;
 • Galvassāpes;
 • Sāpes kaklā, aizlikts deguns.

Kādas ir gripas komplikācijas:

 • Bronhīti;
 • Pneimonija, kas ir visbiežākais gripas izraisītās nāves cēlonis;
 • Deguna blakusdobumu iekaisums (sinusīts);
 • Vidusauss iekaisums;
 • Hronisku saslimšanu paasināšanās (piem. bronhiāla astma, diabetes, sirds slimības);
 • Retāk – muskuļu, sirds vai smadzeņu iekaisums.

Gripas vakcīna

Imunitāti var izveidot arī mākslīgi, ievadot organismā vakcīnu, kas satur dzīvu novājinātu gripas vīrusu antigēnus, kuri organismā izraisa antivielu veidošamos, bet neizraisa slimību. Taču gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna ir jāizstrādā no jauna un katru gadu pirms gripas sezonas sākšanās, vakcinācija ir jāatkārto.

Kā var paredzēt, kādi gripas vīrusu veidi izraisīs gripu nākamajā sezonā?

Parasti vakcīnas sastāvā pēc PVO ( Pasaules Veselības organizācijas) rekomendācijas tiek iekļauti tie gripas vīrusa varianti, kas parādījušies iepriekšējās gripas sezonas beigās, jo nākamajā sezonā tie dominē. Latvijā šogad pieejamas 2 gripas vakcīnas: trīskompanentu : A/Michigan/45/2015 - (H1N1)pmd09-līdzīgs vīruss + A/Hong Kong/4801/2014 -(H3N2)līdzīgs vīruss + B/Brisbane/60/2008-līdzīgs vīruss un četru komponentu pretgripas vakcīnas sastāvā papildus trim minētajiem B/Phuket/3073/2013-līdzīgs vīruss).

Kad gripa skar Latviju?

Gripa Latvijā izplatās rudens - ziemas periodā. Parasti saslimstības pacēlums ilgst 8 - 10 nedēļas. Uz doto brīdi gripas intensitāte Latvijā saglabājas zemā līmenī, tiek reģistrēti atsevišķi gadījumi, t.sk. laboratoriski apstiprinātie gripas gadījumi. SIA RAKUS stacionāra LIC laboratorijā noteikts viens A tipa (A/H3) gripas vīruss. Kopš 2017. gada 40. nedēļas noteikti trīs A tipa gripas vīrusi.

Kuriem cilvēkiem ir ieteicama vakcinācija?

Katru gadu ir iespējams vakcinēties pret gripu. Vakcinēties ir ieteicams rudens sākumā, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem 80% vakcinēto personu ar gripu nesaslimst, bet 20% izslimo gripu vieglā formā. Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60% līmenī, taču saslimušajiem gripa norit ar mazāku komplikāciju skaitu. Pēcvakcinācijas periodā dūriena vietā iespējams neliels apsārtums un pietūkums, febrila temperatūra līdz 38OC – pirmās 2 dienas.

Vakcinācija nav ieteicama visiem tiem cilvēkiem, kuriem ir izteikta alerģija uz olas proteīnu, savukārt īpaši ieteicama:

 • Cilvēkiem, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu;
 • Pieaugušajiem un bērniem (vecākiem par 6 mēnešiem), kuri pieder augsta riska grupai, jo tiem ir lielākas iespējas izveidoties gripas komplikācijām. Tās ir personas, kuras slimo ar hroniskām elpceļu (piemēram, bronhiālo astmu) un sirds - asinsvadu slimībām, nieru un asins slimībām (piemēram, sirpjveida šūnu anēmiju), metabolām slimībām (piemēram, cukura diabētu) un imūnsupresiju.
 • Personām, kurām ir cieša saskare ar augsta riska grupas slimniekiem: medicīnas darbiniekiem un ģimenes locekļiem.

Vai var izvairīties no saslimšanas ar gripu nevakcinējoties?

Gripas epidēmijas laikā pēc iespējas mazāk apmeklējiet tādas vietas, kur uzturas daudz cilvēku - sabiedriskais transports, teātris, kino, tirgus u.c. Regulāri vēdiniet telpas, tādējādi samazinot gripas vīrusu daudzumu tajās! Dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem! Gripas laikā būtu ieteicams lietot uzturā produktus, kas satur daudz C vitamīnus (piem. greifrūti, kivi u.c.). Ja bijis tuvs kontakts ar cilvēku, kuram pierādīta gripa, var lietot caps. Tamiflu 75mg (1caps. x 1/ dienā – 10 dienas).

Gripas ārstēšana.

 • Pretvīrusu terapija:
   1. Caps. Tamiflu (Oseltamivir);
   2. Tabl. Remantadīns, pierādīta ļoti augsta neefektivitāte, jo ir liela rezistence pret šo medikamentu;
   3. Inh. Zanamivirum (Relenza) 2 inhalācijas , pierādīts efekts, ja uzsāk 1-3 dienā dienā kopš simptomu parādīšanās.
 • Simptomātiska terapija:
   1. Temperatūru mazinošie līdzekļi (piem. tab.Paracetamolum, tab.Ibuprofen);
   2. Klepus mikstūras;
   3. Deguna pilieni;
   4. Šķidrums 2-3 litri/dienā.

Infektologs IVETA JUKŠINSKA

Please publish modules in offcanvas position.