Daugavpils
Ģimnāzijas, 10A-2а

Home

RAKSTI

KAS IR ĀRSTNIECISKĀ TEIPOŠANA?

Kāpēc uz ķermeņa tiek līmēts teips?

Teipam ir divi uzdevumi:

  • tas palīdz muskulim strādāt vai atbrīvoties;
  • tas nostabilizē locītavu ar tādu kā korseti – stiprinātāju, tādējādi palīdzot pareizi kustēties, pareizi kustināt locītavu.

Ja nepieciešams iegūt plašāku iedarbību, var līmēt vairākus teipus vienlaikus. Līmēšanas tehnikas ir atšķirīgas, ir jāzina, kā to darīt, tāpēc teipošanu veic fizioterapeits. Liekot kinezioloģisko teipu, ir svarīgi zināt, kur un kā muskulis stiepjas, kur tas sākas, kur beidzas, kā tas strādā. Savukārt, liekot dinamisko teipu, ir svarīgi zināt, kā kustas locītava, ievērot pareizo virzienu un locītavas sviras.

Kā korseti parasti izmanto kinezioloģisko teipu, to liek kā saiti, kārtīgi nostiepjot, lai neļautu locītavai nepareizi kustēties, tādējādi saglabātu locītavas stabilitāti. Dinamiskais teips, ko uzliek muskulim, palīdz tam pareizi darboties – sarauties, atslābt un nomierināties.

Kā zināt, ka teips palīdzēs?

Teipošanas tehnikas izvēle ir atkarīga no diagnozes, no individuālajām sūdzībām. Fizioterapeits parasti iztaujā pacientu, rūpīgi izmeklē, lai noteiktu, kā labāk uzlikt teipu. Ideāli, ja pacientam jau ir veikti kaut kādi izmeklējumi un noteikta diagnoze, tad pavisam precīzi var prognozēt labāko teipošanas veidu. Tomēr dažkārt ir grūti pielāgot īsto variantu, piemēram, plecam, ir ļoti daudz muskuļu un kustību iespēju, tāpēc ir jāizmēģina vairāki varianti, atrod piemērotāko. Vēlamo efektu var sajust jau pirmajās 5– 10 minūtēs. Ja tā nav, visticamāk arī nebūs. Vienīgais izņēmums ir tās situācijas, kad teipojam, lai samazinātu tūsku, pampumu un apjomīgus zilumus, tad gan tūlītēja efekta nebūs, tūska un zilumi izzūd pēc pāris dienām.

Kā teips to var izdarīt?

Teips tiek līmēts pa limfas atteci, tādējādi tiek mazināts pampums un tūska. Visbiežāk teipus liek uz kājām un rokām – pacientiem pēc traumām, kā arī vēža slimniekiem, kuriem pēc limfmezglu noņemšanas, veidojas vērā ņemams pietūkums. Onkoloģiskajiem slimniekiem teipošana atvieglo dzīvi, jo citas metodes nepalīdz. Teips labi palīdz arī tad, ja ir zila, aizpampusi acs vai abas, salauzts deguns, vienīgi jārēķinās, ka teips būs uz sejas. Šo metodi bieži izmanto hokejisti, un dažādu sporta veidu cīkstoņi, kuriem, kā viņi paši saka, pēc divām dienām jābūt pasākumā. Teips piepaceļ ādu, tādējādi uzlabo mikrocirkulāciju konkrētajā zonā, tas stimulē atjaunošanās procesus un palīdz ātrāk atgūt dabisko izskatu.

Ar metodi Privātklīnikā "Ģimenes Veselība" strādā fizioterapeits Vladislavs Kotovs.

Ārstnieciskā teipošana

Ārstnieciskā teipošana

Please publish modules in offcanvas position.